Mamy  ogromną przyjemność zaprosić Państwa oraz uczniów szkół gastronomicznych do udziału w konkursie: IV Kulinarny Puchar Śląska szkół gastronomicznych  (KPŚSzG), którego organizatorem jest firma Weindich Sp. J. przy patronacie i pomocy merytorycznej  Śląskiego Cechu Gastronomii.

W tym roku finał konkursu odbędzie się podczas V edycji wydarzenia GASTROSILESIA, które po raz pierwszy odbędzie się wiosną, razem z wielkim gastronomicznym wydarzeniem: FOOD SHOW w  Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) w Katowicach w dniach 11-13 marca 2018r.

Celem konkursu KPŚSzG jest:

  • zintegrowanie środowiska kulinarnego we wspólnych działaniach na rzecz rozwoju młodych talentów kulinarnych
  • wyłonienie najlepszych uczniów szkół gastronomicznych
  • wymiana informacji i doświadczeń między Uczestnikami i Organizatorami KPŚSzG
  • promocja tradycyjnej kuchni śląskiej oraz jej nowoczesnej odsłony

KPŚSzG skierowany jest dla wszystkich typów szkół gastronomicznych działających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej

KPŚSzG odbywa się w dwóch etapach:

  • Etap I – eliminacje poprzez formularz zgłoszeniowy i nadesłane zadanie konkursowe do 16.02.2018.
  • Etap II – finał - 12.03.2018 w MCK.

Powołuję się do działania Radę Konkursową, która za zadanie ma czuwać nad przebiegiem konkursu, respektowaniem Regulaminu oraz podejmowaniem decyzji w sytuacjach nieopisanych w Regulaminie.

Konkurs  składa się z dwóch etapów:

I etap - kwalifikacje - przygotowanie i nadesłanie zgłoszeń z załącznikami do 16 lutego 2018r. na wskazany w regulaminie adres.( sz.szlendak@gmail.com ). O zakwalifikowaniu ekipy kucharskiej do drugiego etapu decyduje jury, które oceni i wybierze na podstawie zgłoszeń najciekawszą recepturę do dnia 20.02.2018r.

II etap – do finału klasyfikuje się 6 ekip uczniów ze szkól gastronomicznych wyłonionych po I etapie, a finał konkursu odbędzie się 12 marca 2018 w godzinach 8:30 – 16:30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, plac Sławika i Antalla 1 podczas wydarzenia Gastrosilesia/Food show.

Wszelkie informacje dotyczące szczegółowych warunków udziału w konkursie I Kulinarny Puchar Śląska, a także formularz zgłoszeniowy i dane osób kontaktowych z ramienia Organizatora zawiera  poniższy regulamin.

Serdecznie zachęcamy Państwa do udziału w tym prestiżowym konkursie.

W przypadku jakichkolwiek pytań, pozostajemy do dyspozycji.

Przedstawicielem Organizatora oraz osobą kontaktową jest: Piotr Jaworski, tel. +48 32 746 91 30, +48 696 073 866, e-mail: p.jaworski@weindich.pl

Facebook